مرکز مطالعات و بررسی سلاح و آموزش نظامی
دانستنیهای سلاح و آموزشهای نظامی 

9K333 Verba

تصویر


جدیدترین سلاح دوش پرتاب ضد هوایی فدراسیون روسیه با کد 9K333 Verba تحویل نیروهای نظامی این کشور شد . این سلاح تست های خود را در سال 2011 با موفقیت پشت سر گذراند تا در اواخر همان سال قرارداد تولید انبوه این سلاح منعقد شود . استفاده کنندگان اصلی این سلاح یگان  Ivanovo VDV (نیروهای هوابرد روسیه) می باشد .
Verba را از جهات مختلف می توان یک سلاح پیشرفته دانست . علاوه بر عملکرد بهینه موتور و سرجنگی یک و نیم کیلوگرمی آن ، برد این سلاح نیز افزایش پیدا کرده است . برد این دوشپرتاب 500 تا 6500 متر است و می تواند اهداف خود را که با سرعت 500 متر بر ثانیه (1800 کیلومتر بر ساعت) و تا  ارتفاع 4.5 کیلومتری پرواز می کنند را مورد هدف قرار دهد . البته بهینه سازی اصلی این دوشپرتاب در جستجوگر سرجنگی و سیستم کنترل آتش آن صورت پذیرفته است . جستجوگر این دوشپرتاب مدل ارتقا یافته موشک های Igla-S می باشد . این جستجوگر قابلیت فیلتر کردن تداخل ها را دارا می باشد که باعث افزایش دقت و مقاوم بودن در برابر اقدامات متقابل اهداف خود می باشد . بر خلاف جستجوگر موشک ایگلا که از دو حسگر مادون قرمز بهره می برد ، جستجوگر Verba از سه حسگر مادون قرمز استفاده می کند که فریب این سیستم را توسط دیکوی های هواگردهای هدف را مشکل می سازد .
پرتابگر های این سامانه به یک سیستم کنترل آتش خودکار متصل هستند که اهداف خطرآفرین را قبل از رسیدن به برد درگیری شناسایی می کند و دستورات لازم را به خدمه هایی که در بهترین موقعیت درگیری قرار دارند ، برای درگیر شدن با هدف ارسال می کند . سازندگان این دوشپرتاب ادعا کرده اند که این سامانه باعث کاهش زمان درگیری به یک دهم زمان پیشین (3 تا 5 دقیقه) می شود . همچنین سرهنگ آندری – فرمانده هنگ دفاع هوایی لشکر 98 VDV - نظر خود را نسبت به این سامانه اینطوری بیان کرد : "استفاده از سامانه های خودکار باعث کاهش خطاهای انسانی نظیر شلیک به هواگردهای خودی می شود."
تنها نقطه ابهام این سلاح ، یگان هایی است که قرار است از این دوشپرتاب بهره بگیرند. زیرا برای تجهیز کامل یک یگان به دو سال زمان نیاز خواهد بود و تا آن زمان مشخص نیست که چه بخش های دیگری نیز به این دوشپرتاب مجهز خواهند شد .

تصویر


مترجم: حامد فاتحی

Military.ir , All rights reserved


موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
[ شنبه یازدهم مرداد 1393 ] [ 4:23 ] [ شیخ المجاهدین ]
http://up.p30room.ir/uploads/138868501211381.jpg
نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)سلاح نارنجک انداز 40 میلیمتری نصیر سلاحی سبک با قدرت مانور بالا است که همه مراحل طراحی، ساخت و تولید انبوه آن به دست متخصصان وزارت دفاع انجام شده است.

افزایش قدرت مانور نیروهای مسلح با اجرای آتش بالا، قابلیت تنظیم سلاح در وضعیت تک تیر و رگبار و هدفگیری دقیق توسط دوربین و شلیک 300 گلوله در دقیقه را از محاسن منحصر به فرد این سلاح می توان ،ساخت این سلاح توسط متخصصان کشورمان در هر قبضه 12هزار دلار صرفه جویی ارزی دنبال داشته است.

http://up.p30room.ir/uploads/138868501243292.jpg
نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)


http://up.p30room.ir/uploads/138868564625591.jpg
دوربین نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)این سلاح قابلیت نصب بر روی انواع خودرو، بالگرد و شناور را دارد، همچنین در جنگهای نامتقارن نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این سلاح همه نیازمندیهای نیروهای مسلح در حوزههای دریایی، زمینی و هوانیروز را در این زمینه برطرف میکند.

مجتمع صنعتی فجر شیراز پیش از این با ساخت انواع راکتانداز 107 میلیمتری زمینی، دریایی، کماندویی، خودرویی و کششی و سلاحهای ضدتانک 106 میلیمتری RPG-7 و سلاح SPG9 نقش ارزندهای در افزایش قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایرن ایفا کرده است.مشخصات :

کالیبر : 40 م م

برد موثر : 1500 متر

برد نهایی : 2200 متر

نرخ آتش : 250r/m الی 300

وزن سلاح : 35 کیلو گرم

تعداد ترکش : 300 عدد

شعاع مرگ : 7 متر


موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
[ شنبه یازدهم مرداد 1393 ] [ 4:22 ] [ شیخ المجاهدین ]
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ابرسلاح جدید شرکت TrackingPoint از فناوری قفل کردن بر روی هدف جت‌ها برای تبدیل هرگونه سلاح به یک تک تیرانداز فوق دقیق با قابلیت شلیک به هدف از فاصله حدود سه متری تقلید می‌کند.


موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
ادامه مطلب
[ یکشنبه دهم شهریور 1392 ] [ 19:47 ] [ شیخ المجاهدین ]

IDF (مترجم:سازمان دفاعی اسرائیل یا ISRAEL DEFENSE FORCES ) اواخر دهه 80 میلادی درخواست توسعه سلاح 5.56 میلیمتری را داده که هم قابل اعتماد باشد و هم سبک.در آن زمان و قبل این درخواست ،سلاح FN MAG  با مهمات 7.62 م م بیش از حد برای سربازان پیاده نظام اسرائیل سنگین بود.نمونه ی اولینه این سلاح توسط سازمان دفاع اسرائیل در سال 96 مورد ازمایش قرار گرفت.نتیجه اولیه آن شامیل حساسیت بالای سلاح نسبت به شن،گرد و غبار  و ماسه و مشکلاتی مربوط به تغذیه مهمات توسط سلاح بود.در سال 96 IMI (مترجم:ISRAEL MILITARY INDUSTRIES ) شروع به تحویل اسلحه نگو (NEGEV) به تعداد محدود به ارتش اسرائیل کرد که البته تا 2002 این روند ادامه داشت.

Negev machine gun, in standard configuration and with 200-round belt container clipped to the magazine housing.

سلاح نگو در مدل استاندارد یا لوله بلند با خشاب 200 گلوله


موضوعات مرتبط: سلاح سبک انفرادی، سلاح نیمه سنگین
ادامه مطلب
[ پنجشنبه سی و یکم مرداد 1392 ] [ 2:53 ] [ شیخ المجاهدین ]
شکل کلی این اسلحه، یک استوانه تو خالی بوده و ترکیبی مانند راکت اندازه های بازوکا را به یاد می آورد. عمل گلوله گذاری در آن از انتهای سلاح انجام شده و کالیبر(قطر داخلی لوله یا قطر خارجی پرتابه) آن 105 میلیمتر بوده و در منابع خارجی دو نوع گلوله دو مرحله ای و ترموباریک برای آن ذکر شده است.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، مقابله با ادوات زرهی که در نبردهای نظامی نقش انکار ناپذیری را بر عهده دارند از جمله دغدغه های مهم هر نیروی نظامی در دنیا است. نیروهای پیاده به عنوان کسانی که ادوات زرهی بیشترین آسیب را به آنها می رسانند خیلی زود به فکر چاره ای مؤثر برای مقابله با این ادوات افتاند.http://world.guns.ru/userfiles/images/grenade/gl04/rpg-29.jpg
RPG-29

موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین، موشک ضد زره
[ جمعه بیست و هشتم تیر 1392 ] [ 16:36 ] [ شیخ المجاهدین ]
http://www.army-guide.com/images/rpg18_2.jpg

راکت اندازی دیگر از خانواده ارپی جی ساخت روسیه قابل حمل وبه کارگیری توسط یک نفر با توانایی باز وبسته شدن(هنگام شلیک از ته سلاح به صورت کشویی باز می شود)

 کالیبر      ۶۴میلیمتر

طول       ۷۰۵م م بسته  /۱۰۵۰ م م باز

طول موشک      ۵/۳۷سانتیمتر

وزن         ۷/۲کیلوگرم

وزن موشک      ۴/۱کیلوگرم

برد موثر        ۲۰۰متر

برد نهایی        ۹۰۰متر

سرعت      ۱۱۵متر برثانیه

وزن سرجنگی       حدود۵۰۰گرم

ساخت        روسیه


موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
[ شنبه سوم فروردین 1392 ] [ 15:26 ] [ شیخ المجاهدین ]

مشخصات
کالیبر: 20 میلی متر
نوع نارنجک ها: 20x42 میلی متر
وزن کل(با خشاب خالی) : 5/9 کیلوگرم
طول سلاح: 845 میلی متر
سرعت دهانه سلاح: 300 متر بر ثانیه
ظرفیت خشاب: 7 گلوله بر علیه اهداف تکی
برد مفید سلاح: 300-400 متر و قابل افزایش تا 1000 متر

Denel PAW-20 Neopup به عنوان سلاح تهاجمی شخصی یک نارنجک انداز باقابلیت خود بارگذاری است که در افریقای جنوبی مراحل ارتقا خود را طی کرده است.این سلاح برای اولین بار در سال 2006 ارائه شد. نارنجک انداز PAW-20 یک سلاح پشتیبانی اتش استاندارد برای سربازان پیاده در میدان نبرد طراحی شده مراحل رشد خود را در شرکتهای افریقایی پیموده است.در حال حاظر دست کم دو نوع نارنجک برای PAW-20 طراحی شده که این سلاح را مبدل به سلاحی ایده ال برای طرفداران نارنجک اندازها کرده است.این دو نوع نارنجک گلوله هایی اتش زا با قدرت انفجاری بسیار بالا هستند. در اینده ی نزدیک این امید وجود دارد که گلوگله های غیر کشنده و با قابلیت مرگ اوری کمتر برای پلیس و نیروهای ویژه شهری طراحی شود که بتوان در مناطق غیر نظامی و توسط مجریان قانون از آنها استفاده کرد.

نارنجک ها در دهانه سلاح دارای سرعتی بالغ بر 300 متر بر ثانیه میباشند که از جهاتی ان را متفاوت با سلاح های دیگر میکند. نارنجک انداز Denel PAW-20 بردی بالغ بر سیصد الی چهارصد متر (بسته به نوع شرایط) بر علیه اهداف تکی دارد(به عنوان پشتیبانی خیلی نزدیک) و اگر هدف حجمی بزرگتر مانند گروهی از سربازان باشد برد مفید آن به یکهزار متر نیز خواهد رسید.قدرت گلوله های این سلاح به حدی است که به راحتی میتواند ازانواع پوشش های مورد استفاده سربازان پیاده و خودرو های سبک وحتی از پوسته هواپیماها نیز عبور کند. و قابلیت انهدام انها را در صورت اصابت دارد.
لانچر PAW-20 طراحی غیر معمولی وخلاقانه ای دارد.این طراحی غیر معمول را نیز میتوان در نحوه قرار گرفتن صحیح اسلحه در دستان صاحب اسلحه مشاهده کرد که بالاتر از سطح کتف قرار میگیرد و اینکه ماشه سلاح در سمت راست سلاح واقع شده است که به هیچ وجه امری رایج در میان سلاح های امروزی نیست. در مورد این سلاح نگرانیهایی نیز وجود دارد که برای مثال میتوان گفت که محل تخلیه پوکه های گلوله بیش از حد معمول به صورت سرباز نزدیک است که میتواند امری خطر افرین باشد. تصور کنید در میان بحبحه ی نبرد گلوله های داغ استفاده شده که با سرعت سرسام اوری از سلاح بیرون میایند به صورتتان برخورد کند. این باعث مصدومیت خیلی طنز امیزی میشود که در میادین شاید جنگ اخرین چیزی باشد که به ان فکر میکنید.

PAW-20
برای اعمال اتش از خشابهایی با ظرفیت 7 گلوله بهره میبرد که فقط به منظور اینکار طراحی شده اند.این سلاح از ریل هایی واقع بر بالای قسمت ماشه بهره میبرد که این امکان را به سلاح میدهد که از لیزر ها وچراغ های مختلف هدفگیری بهره ببرد.این لیزر ها به صورت کاملا استاندارد و دقیقا موازی با چشم هستند که امکان هرچه بهتر شلیک کردن را بخصوص در شب ویا در موقعیت هایی که سرباز مجبور به نشانه روی هدف در نقاط تاریک باشد به خوبی فراهم میکنند.


موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
[ پنجشنبه نوزدهم بهمن 1391 ] [ 9:33 ] [ شیخ المجاهدین ]

در سال 1980 ارتش آمریکا برای نیروهای زمینی خود طی طرحی به نام (( توسعه سلاح هدف )) شروع به تحقیقات و سرمایه گذاری بر روی اسلحه های جدیدی کرد. پیمانکار این طرح نیز مجموعه GDATP انتخاب شد.


بقیه در ادامه مطلب>>>>


موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389 ] [ 21:59 ] [ شیخ المجاهدین ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام به شما دوست عزیز .
به اطلاع شما میرسانم این وبلاگ فقط و فقط مخصوص اشنایی شما با سلاح های مدرن و پیشرفته میباشد و فقط مدرن ترین , پیشرفته ترین و مجهز ترین سلاح های نظامی در این وبلاگ قرار میگیرند که شامل : مدرن ترین هواپیماها و هلیکوپتر ها , موشک ها , کشتی ها و ناو ها و زیر دریایی ها , تانکها و ماشینهای نظامی , تفنگ ها و ار پی جی ها , واشنایی با سازمان های نظامی مثل سازمان های امنیتی FBI , CIA , PENTAGON و ... میباشد و اشنایی با مراکز تولیدی سلاح های نظامی مثل شرکت لاکهید مارتین و... میباشد.لطفا با دادن نظرات در مورد مطالب , منو در قوی تر کردن مطالب این وبلاگ یاری نمایید.
هر هفته در این وبلاگ مطالب جدیدی قرار میگیرد.شما میتوانید مطالب مورد نظر خود را در قسمت نظرات به من معرفی کنید تا من آن را در وبلاگ قرار دهم , یا میتوانید مطلب را برای من از طریق E-m@il ارسال کنید .
دوستان عزیز دقت کنند که به علت زیادی مطالب مجبور بر آن شدیم مطالب را با موضوعات مختلف دسته بندی کنیم پس اگر دنبال مطلب خاصی می گردید از قسمت موضوعات مطالب می توانید آن را پیدا کنید.
با تشكر
مدير وبلاگ
GSniper
Tel: 0916 950 9623
موضوعات وب
امکانات وب

Powered by WebGozar

----------
----------