تصویر

تصویر

این تیربار توسط شرکت FN – HERSTAL بلژیک به عنوان یک تیربار که بتواند در سطح جهان کاربرد داشته باشد ، طراحی و تولید شد . MAG سه حرف اول کلمات Military d.Appui General به زبان بلژیکی است که معادل انگلیسی آن GENERAL PURPOSE MACHINEGUN است که به معنای تیربار چند منظوره است . از این تیربار با استفاده از دو پایه به عنوان تیربار سبک یا LMG استفاده می شود . به وسیله سه پایه در نقش یک تیربار متوسط و یا VEHICLE MOUNTED استفاده می شود . همچنین از این تیربار امروزه در هلیکوپتر ها ، نفربر ها و زره پوشها و خودروهای زرهی سبک و حتی در تانکها به عنوان تیربار COAXIAL یا تیربار هم محور با لوله اصلی تانک استفاده می شود . شکل کلی این تیربار از تیربار قدیمی و افسانه ای BROWNING M 1918 BAR اقتباس شده است . از نظر شکل ظاهری این تیربار امروزه زیباترین تیربار متوسط حال حاضر جهان به شمار می رود . امروزه دهها کشور از این تیربار به عنوان تیربار اصلی ارتش استفاده می کنند مثل بلژیک ، کانادا ، استرالیا و آمریکا . امروزه این تیربار به عنوان پرکاربرد ترین تیربار چند منظوره جهان شناخته شده است . کار طراحی و تولید این تیر بار از سال 1950 در بلژیک آغاز شد و از آن زمان تا کنون پروژه های به روز سازی زیادی بر روی این تیر بار انجام گرفته شده است .ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 1393/09/30 | 14:17 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]

AEK-999 general-purpose machine gunتصویرمختصات فني تيربار چند منظوره AEK – 999

كاليبر : 62/7 ميليمتر
فشنگ مصرفي : 62/7 × 54R
وزن : 74/8 كيلو گرم
طول : 1188 ميليمتر
طول لوله : 605 ميليمتر
سرعت دهانه : 825 متر بر ثانيه
نرخ آتش : 650 تير در دقيقه
نرخ آتش كارآمد : 250 تير در دقيقه
برد هدفگيري : 1500 متر
ظرفيت قطار فشنگ : 100 و 200 تيريادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 1393/09/30 | 14:14 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]

تصویر
«ناپلئون بناپارت» در یکی از معروفترین سخنان خود می گوید پیروزی در نبرد برای طرفی است که توپخانه قوی تری در اختیار دارد. این سخن سردار معروف فرانسوی به خوبی نشان دهنده اهمیت تجهیزات در میدان جنگ است. برتری آتش برای واحدهای پیاده کوچه دخیل در نبردهای شهری، بیش از آنکه به واحدهای توپخانه سنگین وابسته باشد تحت تأثیر سلاحهای انفرادی اعضاء یگان مخصوص تیربارهای انفرادی قرار دارد. بر خلاف تفنگ های تهاجمی وطپانچه های کوچک که در دهد گذشته شاهد پیشرفت های چشمگیر بوده اند، تیربارهای سبک قابل حمل توسط نفر تا اندازه زیادی بدون تغییر باقی مانده اند و صرف نظر از برخی بروز رسانی های کوچک، محصولی که بتواند قواعد بازی در این زمینه را تغییر دهد پای در میدان نگذاشته است. البته این موضوع پس از 15 می 2012 و معرفی جنگ افزار جدید General Dynamics تا اندازه زیادی متحول شده و افق های جدیدی در این زمینه به وجود آمده است. تیربار سبک وزن کالیبر متوسط یا LWMMG تنها 10.9 کیلوگرم وزن دارد که کاملاً با تیربارهای سبک قابل مقایسه است، اما با برخورداری از برد مفید 1700 متر، محصول جدید جنرال داینامیکز می تواند به سادگی با تیربارهای سنگین کالیبر 50 به رقابت بپردازد و همین موضوع آن را تبدیل به طرحی متحول در زمینه تیربارهای قابل حمل توسط نفر می کند. LWMMG نه تنها از نسبت قدرت به وزن فوق العاده ای برخوردار است بلکه از لحاظ دقت، کارایی عملیاتی و اطمینان نیز در جایگاه مناسبی نسبت به رقبای خود قرار می گیرد. لگد حاصل از شلیک آن کاملاً قابل کنترل است و به دلیل بهره گیری از نوار فشنگ برای تغذیه، امکان تهیه آتش پشتیبانی پرقدرت به وسیله آن وجود دارد.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 1393/09/30 | 14:14 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]

9K333 Verba

تصویر


جدیدترین سلاح دوش پرتاب ضد هوایی فدراسیون روسیه با کد 9K333 Verba تحویل نیروهای نظامی این کشور شد . این سلاح تست های خود را در سال 2011 با موفقیت پشت سر گذراند تا در اواخر همان سال قرارداد تولید انبوه این سلاح منعقد شود . استفاده کنندگان اصلی این سلاح یگان  Ivanovo VDV (نیروهای هوابرد روسیه) می باشد .
Verba را از جهات مختلف می توان یک سلاح پیشرفته دانست . علاوه بر عملکرد بهینه موتور و سرجنگی یک و نیم کیلوگرمی آن ، برد این سلاح نیز افزایش پیدا کرده است . برد این دوشپرتاب 500 تا 6500 متر است و می تواند اهداف خود را که با سرعت 500 متر بر ثانیه (1800 کیلومتر بر ساعت) و تا  ارتفاع 4.5 کیلومتری پرواز می کنند را مورد هدف قرار دهد . البته بهینه سازی اصلی این دوشپرتاب در جستجوگر سرجنگی و سیستم کنترل آتش آن صورت پذیرفته است . جستجوگر این دوشپرتاب مدل ارتقا یافته موشک های Igla-S می باشد . این جستجوگر قابلیت فیلتر کردن تداخل ها را دارا می باشد که باعث افزایش دقت و مقاوم بودن در برابر اقدامات متقابل اهداف خود می باشد . بر خلاف جستجوگر موشک ایگلا که از دو حسگر مادون قرمز بهره می برد ، جستجوگر Verba از سه حسگر مادون قرمز استفاده می کند که فریب این سیستم را توسط دیکوی های هواگردهای هدف را مشکل می سازد .
پرتابگر های این سامانه به یک سیستم کنترل آتش خودکار متصل هستند که اهداف خطرآفرین را قبل از رسیدن به برد درگیری شناسایی می کند و دستورات لازم را به خدمه هایی که در بهترین موقعیت درگیری قرار دارند ، برای درگیر شدن با هدف ارسال می کند . سازندگان این دوشپرتاب ادعا کرده اند که این سامانه باعث کاهش زمان درگیری به یک دهم زمان پیشین (3 تا 5 دقیقه) می شود . همچنین سرهنگ آندری – فرمانده هنگ دفاع هوایی لشکر 98 VDV - نظر خود را نسبت به این سامانه اینطوری بیان کرد : "استفاده از سامانه های خودکار باعث کاهش خطاهای انسانی نظیر شلیک به هواگردهای خودی می شود."
تنها نقطه ابهام این سلاح ، یگان هایی است که قرار است از این دوشپرتاب بهره بگیرند. زیرا برای تجهیز کامل یک یگان به دو سال زمان نیاز خواهد بود و تا آن زمان مشخص نیست که چه بخش های دیگری نیز به این دوشپرتاب مجهز خواهند شد .

تصویر


مترجم: حامد فاتحی

Military.ir , All rights reservedتاريخ : شنبه 1393/05/11 | 4:23 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]
http://up.p30room.ir/uploads/138868501211381.jpg
نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)سلاح نارنجک انداز 40 میلیمتری نصیر سلاحی سبک با قدرت مانور بالا است که همه مراحل طراحی، ساخت و تولید انبوه آن به دست متخصصان وزارت دفاع انجام شده است.

افزایش قدرت مانور نیروهای مسلح با اجرای آتش بالا، قابلیت تنظیم سلاح در وضعیت تک تیر و رگبار و هدفگیری دقیق توسط دوربین و شلیک 300 گلوله در دقیقه را از محاسن منحصر به فرد این سلاح می توان ،ساخت این سلاح توسط متخصصان کشورمان در هر قبضه 12هزار دلار صرفه جویی ارزی دنبال داشته است.

http://up.p30room.ir/uploads/138868501243292.jpg
نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)


http://up.p30room.ir/uploads/138868564625591.jpg
دوربین نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)این سلاح قابلیت نصب بر روی انواع خودرو، بالگرد و شناور را دارد، همچنین در جنگهای نامتقارن نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این سلاح همه نیازمندیهای نیروهای مسلح در حوزههای دریایی، زمینی و هوانیروز را در این زمینه برطرف میکند.

مجتمع صنعتی فجر شیراز پیش از این با ساخت انواع راکتانداز 107 میلیمتری زمینی، دریایی، کماندویی، خودرویی و کششی و سلاحهای ضدتانک 106 میلیمتری RPG-7 و سلاح SPG9 نقش ارزندهای در افزایش قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایرن ایفا کرده است.مشخصات :

کالیبر : 40 م م

برد موثر : 1500 متر

برد نهایی : 2200 متر

نرخ آتش : 250r/m الی 300

وزن سلاح : 35 کیلو گرم

تعداد ترکش : 300 عدد

شعاع مرگ : 7 مترتاريخ : شنبه 1393/05/11 | 4:22 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ابرسلاح جدید شرکت TrackingPoint از فناوری قفل کردن بر روی هدف جت‌ها برای تبدیل هرگونه سلاح به یک تک تیرانداز فوق دقیق با قابلیت شلیک به هدف از فاصله حدود سه متری تقلید می‌کند.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 1392/06/10 | 19:47 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]

IDF (مترجم:سازمان دفاعی اسرائیل یا ISRAEL DEFENSE FORCES ) اواخر دهه 80 میلادی درخواست توسعه سلاح 5.56 میلیمتری را داده که هم قابل اعتماد باشد و هم سبک.در آن زمان و قبل این درخواست ،سلاح FN MAG  با مهمات 7.62 م م بیش از حد برای سربازان پیاده نظام اسرائیل سنگین بود.نمونه ی اولینه این سلاح توسط سازمان دفاع اسرائیل در سال 96 مورد ازمایش قرار گرفت.نتیجه اولیه آن شامیل حساسیت بالای سلاح نسبت به شن،گرد و غبار  و ماسه و مشکلاتی مربوط به تغذیه مهمات توسط سلاح بود.در سال 96 IMI (مترجم:ISRAEL MILITARY INDUSTRIES ) شروع به تحویل اسلحه نگو (NEGEV) به تعداد محدود به ارتش اسرائیل کرد که البته تا 2002 این روند ادامه داشت.

Negev machine gun, in standard configuration and with 200-round belt container clipped to the magazine housing.

سلاح نگو در مدل استاندارد یا لوله بلند با خشاب 200 گلولهادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه 1392/05/31 | 2:53 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]
شکل کلی این اسلحه، یک استوانه تو خالی بوده و ترکیبی مانند راکت اندازه های بازوکا را به یاد می آورد. عمل گلوله گذاری در آن از انتهای سلاح انجام شده و کالیبر(قطر داخلی لوله یا قطر خارجی پرتابه) آن 105 میلیمتر بوده و در منابع خارجی دو نوع گلوله دو مرحله ای و ترموباریک برای آن ذکر شده است.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، مقابله با ادوات زرهی که در نبردهای نظامی نقش انکار ناپذیری را بر عهده دارند از جمله دغدغه های مهم هر نیروی نظامی در دنیا است. نیروهای پیاده به عنوان کسانی که ادوات زرهی بیشترین آسیب را به آنها می رسانند خیلی زود به فکر چاره ای مؤثر برای مقابله با این ادوات افتاند.http://world.guns.ru/userfiles/images/grenade/gl04/rpg-29.jpg
RPG-29


تاريخ : جمعه 1392/04/28 | 16:36 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]
http://www.army-guide.com/images/rpg18_2.jpg

راکت اندازی دیگر از خانواده ارپی جی ساخت روسیه قابل حمل وبه کارگیری توسط یک نفر با توانایی باز وبسته شدن(هنگام شلیک از ته سلاح به صورت کشویی باز می شود)

 کالیبر      ۶۴میلیمتر

طول       ۷۰۵م م بسته  /۱۰۵۰ م م باز

طول موشک      ۵/۳۷سانتیمتر

وزن         ۷/۲کیلوگرم

وزن موشک      ۴/۱کیلوگرم

برد موثر        ۲۰۰متر

برد نهایی        ۹۰۰متر

سرعت      ۱۱۵متر برثانیه

وزن سرجنگی       حدود۵۰۰گرم

ساخت        روسیهتاريخ : شنبه 1392/01/03 | 15:26 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]

مشخصات
کالیبر: 20 میلی متر
نوع نارنجک ها: 20x42 میلی متر
وزن کل(با خشاب خالی) : 5/9 کیلوگرم
طول سلاح: 845 میلی متر
سرعت دهانه سلاح: 300 متر بر ثانیه
ظرفیت خشاب: 7 گلوله بر علیه اهداف تکی
برد مفید سلاح: 300-400 متر و قابل افزایش تا 1000 متر

Denel PAW-20 Neopup به عنوان سلاح تهاجمی شخصی یک نارنجک انداز باقابلیت خود بارگذاری است که در افریقای جنوبی مراحل ارتقا خود را طی کرده است.این سلاح برای اولین بار در سال 2006 ارائه شد. نارنجک انداز PAW-20 یک سلاح پشتیبانی اتش استاندارد برای سربازان پیاده در میدان نبرد طراحی شده مراحل رشد خود را در شرکتهای افریقایی پیموده است.در حال حاظر دست کم دو نوع نارنجک برای PAW-20 طراحی شده که این سلاح را مبدل به سلاحی ایده ال برای طرفداران نارنجک اندازها کرده است.این دو نوع نارنجک گلوله هایی اتش زا با قدرت انفجاری بسیار بالا هستند. در اینده ی نزدیک این امید وجود دارد که گلوگله های غیر کشنده و با قابلیت مرگ اوری کمتر برای پلیس و نیروهای ویژه شهری طراحی شود که بتوان در مناطق غیر نظامی و توسط مجریان قانون از آنها استفاده کرد.

نارنجک ها در دهانه سلاح دارای سرعتی بالغ بر 300 متر بر ثانیه میباشند که از جهاتی ان را متفاوت با سلاح های دیگر میکند. نارنجک انداز Denel PAW-20 بردی بالغ بر سیصد الی چهارصد متر (بسته به نوع شرایط) بر علیه اهداف تکی دارد(به عنوان پشتیبانی خیلی نزدیک) و اگر هدف حجمی بزرگتر مانند گروهی از سربازان باشد برد مفید آن به یکهزار متر نیز خواهد رسید.قدرت گلوله های این سلاح به حدی است که به راحتی میتواند ازانواع پوشش های مورد استفاده سربازان پیاده و خودرو های سبک وحتی از پوسته هواپیماها نیز عبور کند. و قابلیت انهدام انها را در صورت اصابت دارد.
لانچر PAW-20 طراحی غیر معمولی وخلاقانه ای دارد.این طراحی غیر معمول را نیز میتوان در نحوه قرار گرفتن صحیح اسلحه در دستان صاحب اسلحه مشاهده کرد که بالاتر از سطح کتف قرار میگیرد و اینکه ماشه سلاح در سمت راست سلاح واقع شده است که به هیچ وجه امری رایج در میان سلاح های امروزی نیست. در مورد این سلاح نگرانیهایی نیز وجود دارد که برای مثال میتوان گفت که محل تخلیه پوکه های گلوله بیش از حد معمول به صورت سرباز نزدیک است که میتواند امری خطر افرین باشد. تصور کنید در میان بحبحه ی نبرد گلوله های داغ استفاده شده که با سرعت سرسام اوری از سلاح بیرون میایند به صورتتان برخورد کند. این باعث مصدومیت خیلی طنز امیزی میشود که در میادین شاید جنگ اخرین چیزی باشد که به ان فکر میکنید.

PAW-20
برای اعمال اتش از خشابهایی با ظرفیت 7 گلوله بهره میبرد که فقط به منظور اینکار طراحی شده اند.این سلاح از ریل هایی واقع بر بالای قسمت ماشه بهره میبرد که این امکان را به سلاح میدهد که از لیزر ها وچراغ های مختلف هدفگیری بهره ببرد.این لیزر ها به صورت کاملا استاندارد و دقیقا موازی با چشم هستند که امکان هرچه بهتر شلیک کردن را بخصوص در شب ویا در موقعیت هایی که سرباز مجبور به نشانه روی هدف در نقاط تاریک باشد به خوبی فراهم میکنند.تاريخ : پنجشنبه 1391/11/19 | 9:33 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]

در سال 1980 ارتش آمریکا برای نیروهای زمینی خود طی طرحی به نام (( توسعه سلاح هدف )) شروع به تحقیقات و سرمایه گذاری بر روی اسلحه های جدیدی کرد. پیمانکار این طرح نیز مجموعه GDATP انتخاب شد.


بقیه در ادامه مطلب>>>>ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه 1389/06/28 | 21:59 | نویسنده : مدیرمرکزمطالعات | [ ]