دانستنیهای به روز سلاح مهمات و آموزش های نظامی
 
آخرين مطالب
 
پيوندهاي روزانه
گران‌ قیمت‌ ترین تجهیزات نظامی آمریکا---
بل - بوئینگ. وی- 22 اُسپری(عقاب دریایی)   Bell-Boeing V-22 Osprey

 

 


وی- 22 هواگردی چند منظوره با قابلیت نشست و برخاست به صورت عمودی همانند یک هلکوپتر است. اما با توجه به قابلیت چرخش موتورها و تبدیل شدن به یک هواپیما، وی- 22 می تواند از هر هلکوپتری سریع تر پرواز کرده و به حداکثر سرعت هواپیماهایی که از موتور توربو پرآپ برخوردار هستند دست یابد. اولین عملیات نظامی این هواگرد به سال 2007 و در جنگ عراق صورت پذیرفت. از سال 2008 هزینه پروژه وی- 22، 27 میلیارد دلار بوده و بر اساس گزارش های منتشر شده هزینه تولید هر فروند از این هواگردها 67 میلیون دلار است.

 

 

بقیه اطلاعات در ادامه مطلب........................

Lahti L-39

 

 

  

تفنگ فیل

پیدایش Lahti L-39 بر میگردد به  تهاجم شوروی به فنلاند در آن روز ها فنلاند احتیاج مبرمی به یک سلاح ضد تانک موثر داشت عده ای بر این باور بودنند که از کالیبر های 13.2 م م بهتر میشود بهره برد ولی با ظهور Lahti L-39 و نتایج بسیار موفقیت آمیز آن به عنوان یک ضد زره و ناکافی بودن اثر محمات 13.2 م م در برابر ارتش زرهی شوروی فنلاندی ها را در سال 1939 بر این داشت که از این اسلحه مخوف استفاده کنند و با تداوم جنگ از سال 1941 تا 1944 بیش از 300 قبضه از این سلاح ساخته شد .

 

 

 

 اما با ظهور تانکهائی همانند تی 34 رنگ و لعاب خود را از دست داد ودیگر کارائی چندانی نداشت تا اینکه در سال 1943 با ساخت نمونه تیربا آن برای منهدم کردن اهداف هوائی بازهم وارد خدمت شد.

 

 مشخصات  Lahti L-39

 

 

 

 مشخصات  Lahti L-44

 

 

 

وزارت دفاع فنلاند بیش از 1000 قبضه از این سلاحبه همراه 200000 دور مهمات این سلاح را تا اوایل 1960 و قبل از ممنوعیت فروش آن به ایالت متحده فروخته است. که در جنگ ویتنام به طور وسیع بکار برده شد.

 

 

 

 بی شک هیچ کس علاقه مند به مورد هدف قرار گرفتن با این سلاح نیست !

 

 

 

نتایج تست این سلاح مخوف

  

 

 

 

با نگاهی گذرا و مقایسه اجمالی بین جند کالیبر مختلف به قدرت این فیل کوچک پی خواهیم برد .

 

 

 

 

 

 

مترجم : فرشاد . ح

ار پی جی 7 ساخت امریکا


یکی از شرکت های امریکایی در نمایشگاه IDEX-2011 نسخه مدرنتری از ار پی جی 7 ساخت روسیه را به نمایش گذاشت که MK-777 نام دارد و دارای وزنی 5و3 کیلویی بدون موشک است. که از این نظر سبکتر از مدل روسی می باشدو این به دلیل استفاده از الیاف کربن برای ساخت این سلاح میباشد.


همچنین دارای طول کمتر و سهولت بیشتر در استفاده است.در واقع این نمونه پیشرفته تر Airtronic RPG-7 امریکایی است که در سال 2009 عرضه شد ولیکن طول MK-777 908 میلیمتر است در حالیکه نسخه قبلی 915 میلیمتر بود.حداکثر برد ان 1000 متر برد عملی ان 500 متر است.همچنین مجهز به سامانه دید در شب و سامانه هدف یابی است و میتواند از کلیه موشک های ار پی جی استفاده کند

"IED" ارزان ترین سفیر مرگ برای اشغالگران
نگاهی به یک اقدام ابتکاری در عراق و افغانستان


کاربران این سیستم می توانند مواد منفجره را قبل از رسیدن نیروهای دشمن فعال کرده و این پرتابه فاصله ای در حدود 50 متر را به سمت هدف مورد نظر طی کرده و به هدف مورد نظر خود نفوذ کند.

پس از وقوع حادثه 11 سپتامبر و لشگرکشی آمریکا و متحدانش به افغانستان و عراق، کارشناسان نسبت به وقوع یک جنگ فرسایشی هشدار دادند. در سالهای اول اشغال عراق و هم اکنون در کشور افغانستان، نیرو های چریک برای مقابله با اشغالگران از یک وسیله مرگبار استفاده می کنند.

موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین، بمب
آشنایی با راکت شمل – ام روسیه
  موشک اندازهای تیپ ار پی جی-7  که در جنگ ایران و عراق مورد استفاده زیادی قرار گرفت تاریخچه بسیاری قدیمی دارند اولین بار نیروهای آلمانی در جنگ دوم جهانی از چند مدل  مشابه  بنام پانزر فاست  و افینرر بر علیه نیروهای متفقین کردند.

(عکس سرباز آلمانی با نارنجک انداز ضد تانک پانزر فاست می باشد)

راکت چند منظوره روسی هرمیس

راکت هدایت شوند چند منظوره و با سوخت دو مرحله ای هرمیس در در سال 1996 میلادی در کارخانه اسلحه سازی KBP شهر تولا روسیه طراحی و ساخته  شده است.

در سال 2003میلادی نمونه مدل ضد تانک راکت هوا به زمین  Hermes-A طراحی و در روی بالگردهایКа-52  روسی نصب و مورد آزمایش قرار گرفت که نتیجه آن بسیار رضایت بخش بود و در سال 2009 میلادی تولید سری این نوع راکتها در کارخانه سازنده برای مصارف داخلی و صادرات به کشورهای خارجی آغاز گردید.
کارشناسان روسی با تغییرات انجام شده در روی راکت هرمیس توانستند مدلهای مختلف و گوناگونی از این راکت را برای مصارف مختلف نظامی و جنگی مانند نصب در روی ناوچه های پرسرعت نیروی دریای و نصب بر روی سیستم های زرهی نیروی زمینی ارتش و هم چنین برای شلیک به سمت اهداف هوائی دشمن که به صورت راکت هوا به هوا و زمین به هوا با کلاهکهای متفاوتی جنگی ساخته و در یگانهای مختلف نظامی مورد استفاده قرار میدهند.  
راکت هرمیس Hermes-A مدل ضد تانک برای تخریب و از بین بردن هدف و یا گروهی از اهداف نظامی دشمن مثل تانک و نفربرهای زرهی ، استحکامات نظامی و جنگی ،ناوچه های دریایی واهداف در حال پرواز در ارتفاع کم تا فواصل پرواز مستقیم 100 کیلومتر مورد استفاده قرارمی گیرد.
ارتش روسیه برای سالهای 2011 و 2012 میلادی نوع ضد تانک راکت  Hermes-Aبرای نصب در روی بالگردهای روسیКа-52   و Mi-28 در نظر گرفته اند.

(در تصویر بالا لانچرهای راکت هرمیس - آ که در زیر بالچه های بالگرد Ка-52 روسی نصب شده اند را نشان می دهد )


سرعت راکت هرمیس مافوق صوت می باشد و سیستم هدایت راکت به صورت تعیین هدف و ترکیبی از سیستم اینورسال و کنترل رادیوئی است، اصابت و نشانه روی راکت به سوی هدف بصورت" شلیک کن وفراموش کن " می باشد در حین نشانه گیری و پرتاب راکت به سوی هدف در وهله نخست مشخصات هدف در حافظه راکت برنامه ریزی و ضبط میشود و این اطلاعات شامل یک سری مشخصات برای نشانه‌گیری به سوی هدف از قبیل اندازه‌گیریهای راداری و تصویر مادون قرمز از هدف می‌باشند پس از تعیین و ضبط مشخصات در حافظه راکت هرمیس آنوقت حافظه مرکزی راکت در روی هدف قفل گردیده و شلیک توسط اپراتور و یا خلبان صورت میگیرد و سپس بالگرد به سرعت از محل شلیک راکت دور میشود.راکت هرمیس با خرج (سوخت) معمولی برد مفیدی برابر 20 کیلومتر به سوی اهداف دارد و با اضافه کردن خرج کمکی برد مفید آن تا 100 کیلومتر افزایش می یابد سیستم پرتاب راکت هرمیس در میادین نبرد توانائی شلیک همزمان دو فروند راکت به سوی اهداف دشمن را دارد. 

(تصویر بالا راکت زمین به هوای Hermes-C که در روی کامیون کاماز نصب شده است را نشان میدهد)


راکت Hermes-C نوع  زمین به هوا از سری خانواده راکتهای هرمیس می باشد و برای اهداف پرنده دشمن که در ارتفاع پایین پرواز می کنند مثل راکتهای کروز و یا بالگردهای دشمن و هواپیماهائی بدون سرنشین مورد استفاده قرار میگیرد ، سیستم پرتاب راکت "هرمیس – سی"  زمین به هوا در دو جفت لانچر12 تائی و در مجموع 24 قبضه راکت زمین به هوا می باشند و سیستم تعیین اهداف مورد نظر و شلیک و هدایت راکت به سوی هدف واقع در بین دو سری غلافهای راکتها می باشند که همگی  آنها در مجموع در روی کامیون کاماز روسی نصب گردیده اند.

ویژگیهای راکت هوا به زمین ضدتانک روسی هرمیس-آ به شرح زیر می باشد:
–  طول راکت(میلیمتر) : 3500
– قطر بدنه راکت در مرحله شلیک (میلیمتر): 240
– قطر بدنه راکت در مرحله حرکت (میلیمتر): 130
–  وزن راکت در هنگام استارت(کیلوگرم) : 90  
–  وزن راکت با غلاف نگه دارنده(کیلوگرم) : 110  
– وزن کلاهک جنگی(کیلوگرم) : 40     
 –  سرعت پرواز(متر بر ثانیه) :  1000
–   توان نفوذی به زره تانک (میلیمتر): 1000

مسلسل سبک روسی کلاشنیکف RPK با کالیبر 7.62 میلی متر

اساس طراحی مسلسل سبک 7.62 میلی متری کلاشنیکف بر پایه اسلحه دستی AKM کلاشنیکف می باشد که در که سال 1961 میلادی طراحی گردیده است ، مسلسل سبک RPK کلاشنیکف شباهت زیادی به سلاح دستی  کلاشنیکف دارد و خیلی از قطعات آن بر گرفته شده از اسلحه سبک AKM می باشد این اسلحه با آتش زیاد و دقت لازم در تیراندازی برای شلیک از سنگر و مکانهای مخفی طراحی و ساخته شده است.

این اسلحه با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح میگردد و لوله آن با هوا خنک می شود طول کل لوله اسلحه 591 میلی متر و غیر قابل تعویض می باشد ،طراحان و کارشناسان کارخانه کلاشنیکف برای استقامت بیشتر لوله اسلحه در قبال شلیکهای زیاد و ممتد داخل لوله و جان لوله اسلحه را آب کرم داده اند و قنداق این اسلحه در مواقع لازم به بغل اسلحه جمع میگردد و برای دقت در نشانه روی اسلحه را مجهز به دو پایه کرده اند.

نمونه های دیگر و مشابه از این سلاح برای نیروهای ویژه چترباز روسیه و همچنین نفرات پیاده واقع در نفربرهای زرهی روسی تولید میگردد.

( تصویر بالا مسلسل کلاشنیکف مدل RPKC  مخصوص نیروهای ویژه هوابرد که در سال 1959 میلادی ساخته شده است)

این اسلحه در  مناطق جنگی با وجود گرد خاک فراوان بخوبی کار می کند و در هوای بسیار سرد و یخبندان نیمکره شمالی بخوبی را نشان داده است و از آب هوای مناطق گرمسیر هم نمی ترسد.

مسلسل کلاشنیکف RPK با خشابهای 40 و 70 فشنگی تغذیه  می شود و نواخت شلیک گلوله در این اسلحه بصورت تک تیر 50 گلوله در دقیقه و برای شلیک بصورت رگبار از 800 تا 1000 گلوله در دقیقه می باشد.

مسلسل دستی سبک کلاشنیکف در خیلی از یگانهای ارتش روسیه قرار گرفته است و در هر گروهان ارتشی متشکل از 10 نفر نیرو یک مسلسل RPK  موجو می باشد و همچنین به تعداد زیادی قبضه از این اسلحه به کشورهای دوست شوروی سابق هم صادر گردیده است.

( تصویر بالا مسلسل کلاشنیکف مدل RPK-74  مخصوص نیروهای پیاده که در سال 1974 میلادی ساخته شده است)

این اسلحه درسال 1964 میلادی در یگانهای نظامی ارتش آلمان شرقی هم قرار گرفت و در کشور یوگسلاوی سابق این مسلسل را تحت لیسانس به تعداد زیادی قبضه تولید و در اختیار یگانهای نظامی ارتش یوگسلاوی سابق قرار دادند و در کشور رومانی هم این سلاح با مشخصات روسی آن تولید و استفاده می شود.

این مسلسل در مقایسه با مسلسل های هم ردیف های خودش خیلی سبکتر است و خوشدستر و در نشانه روی از دقت زیادی هبرخوردار می باشد و نیروهای پیاده در مناطق جنگی اعتماد زیادی به این اسلحه دارند و با توجه به گرد و خاک میادین نبرد نیاز به رسیدگی و تمیز کردن دارد.


مشخصات مسلسل سبک  ار پی کا کلاشنیکف به شرح زیر می باشد:
کالیبر(م م ): 7,62x39
طول اسلحه (م م): 1040
طول لوله اسلحه (م م): 591
وزن اسلحه بدون مهمات و دوربین نشانه روی اپتیکی(کیلوگرم): 5,00
ظرفیت خشاب اسلحه:  40 گلوله با خشاب کمانی (خشاب گرد شکل 75 گلوله)
سرعت شلیک گلوله(متر بر ثانیه ) : 745
نواخت شلیک گلوله ( دقیقه ) : 1000
برد مفید با سیستم نشانه روی مکانیکی ( متر ) : 800
برد مفید با سیستم نشانه روی اپتیکی ( متر ) : 1000

 

( تصویر بالا مسلسل کلاشنیکف مدل RPK-74M  که مخصوص نیروهای پیاده ساخته شده است)

 

( تصویر بالا مسلسل کلاشنیکف مدل RPKC-74M  برای نیروهای ویژه هوابرد ساخته شده است)

 

( تصویر بالا مسلسل کلاشنیکف مدل RPK-74N  با ریل بغل جهت نصب دوربین دید در شب می باشد)

 

مترجم:دکتر حمید فرامرزپور

AK-230 توپ

AK-230 توپ کاملا خودکار دفاع کوتاه‌برد روسی است که مجهز به دو لوله‌ی 30 میلیمتری است. کاربرد اصلی توپ در مواجهه با هواگردهاست. شاید بتوان Ak-230 را متداول‌ترین توپ در کلاس خود دانست که هم در شناورهای سنگین و هم در واحدهای تندرو به کار رفته‌است و به کشورهای اروپایی بلوک شرق، هند و چین صادر شده‌است. از این گونه حدود 1450 عدد توسط شوروی و 300 عدد توسط جمهوری خلق چین ساخته‌شده‌است که مدل چینی آن معروف به Type 69 است. ساخت این توپ در واقع ضمینه‌ را برای ساخت توپ قدرتمند AK-630 را فراهم نمود.

توپ دریایی

تاریخچه
طراحی و ساخت توپ در سال 1956 آغاز شد و پروژه در سال 1957 وارد مراحل آزمایشگاهی شد. اما آزمایشات اولیه چندان رضایت‌بخش نبود تا اینکه نخستین موفقیت‌ها در سال 1958 بوقوع پیوست. آزمایشات دریایی در سال 1960 آغاز گردید تا اینکه بالاخره در سال 1969 این توپ رسما به‌کارگرفته شد. شناورهای تندرو کلاس Osa و اژدرافکن‌های کلاس Shersha شوروی سابق نخستین شناورهایی بودند که این توپ بر روی آنها نصب گردید.

خصوصیات
این توپ از دو لوله‌ی 30 میلیمتری NN-30 خنک‌شونده با آب استفاده می‌کند که بر روی برجکی فولادی نصب گردیده‌اند. هر یک از لوله‌ها دارای وزن 155 کیلوگرم و طول کلی 2.140 متر هستند. این لوله‌ها خان‌دار هستند و سطح داخلیشان دارای تعداد 12 شیار است. توپ دارای نواخت 2000 گلوله بر دقیقه است که سهم هریک از لوله‌ها 1000 گلوله بر دقیقه می‌باشد و کار تغذیه هریک توسط قطاره‌ای 500 گلوله‌ای انجام می‌گیرد.
سیستم شلیک گلوله‌ها در این توپ الکتریکی است و انرژی مورد نیاز جهت شلیک از طریق فشار گاز تامین می‌شود. حداکثر برد توپ 6.7 کیلومتر است اما برد بهینه‌ای آن 2.5 تا 4 کیلومتر اعلام شده‌است.

گلوله‌ها
AK-230 قادر به شلیک انواع گلوله‌های الکتریکی سی میلیمتری است. از پرکاربردترین گلوله‌ها گونه‌ی انفجاری HE (اسم تخصیص OF-83D) و گلوله‌ی نفوذی AP-T (اسم تخصیص BR-83) است. گونه‌ی انفجاری HE دارای مرمری به وزن 0.27 کیلوگرم است و حاوی 30 گرم ماده منفجره است که توسط فیوزی تماسی کنترل می‌گردد؛ AP-T گلوله‌ی نفوذ کننده در زره است و وزن مرمری آن 0.35 کیلوگرم است. البته گونه‌ی چینی توپ یعنی Type 69 تنها گلوله‌های بومی انفجاری را شلیک می‌نماید. گلوله‌های توپ در کشورهای صربستان و رومانی نیز تولید می‌گردد.

توپخانه دریایی

گونه‌ها
از این توپ چهار گونه تولید شده‌است که عبارت‌اند از: گونه‌ی AK-230 A مورد استفاده در شناورهای با سامانه‌ی تغذیه 220 ولت DC؛ گونه‌ی AK-230 B به‌کاررفته در شناورهای با سامانه‌ی تغذیه‌ی 380 ولت AC؛ گونه‌ی AK-230M با آثار مغناطیسی پایین جهت استفاده در شناورهای مین جمع‌کن و گونه‌ی چینی Type 69.

خصوصیات
●مورد استفاده:
AK-230: اکثر شناورهای روسی مربوط به سالهای 1960 تا 1980
AK-230M: مین جمع‌کن‌های کلاس Vanya (Pr. 257A), Yurka (Pr. 266), Zhenya (Pr. 1252), Sonja (Pr. 1265)
Type 69: شناورهای تندرو کلاس Huangfeng، Houxin و Houdong (تندر ایران)
●کالیبر: 30 میلیمتر
●تعدا خان: 12
●نواخت: 2000 گلوله بر دقیقه
●قطاره: حاوی 500 گلوله
●برد: بیشینه 6.7 کیلومتر، بهینه 4 کیلومتر
●وزن:
AK-230 A: 1974 کیلوگرم
AK-230 B: 1926 کیلوگرم
Type 69: 3600 کیلوگرم
●زاویه‌ی عمودی: 12-/78+ درجه
●سرعت حرکت عمودی:
AK-230: 24 درجه بر ثانیه
Type 69: 50 درجه بر ثانیه
●چرخش افقی: 180-/180+ درجه
●سرخت چرخش افقی: 35 درجه بر ثانیه
●سرعت گلوله: 1050 تا 1060 متر بر ثانیه

 

منبع:میلیتاری

معرفی تیر بار چند منظوره FN MAG بلژیکی و M 240 آمریکایی
تصویر

تصویر

این تیربار توسط شرکت FN – HERSTAL بلژیک به عنوان یک تیربار که بتواند در سطح جهان کاربرد داشته باشد ، طراحی و تولید شد . MAG سه حرف اول کلمات Military d.Appui General به زبان بلژیکی است که معادل انگلیسی آن GENERAL PURPOSE MACHINEGUN است که به معنای تیربار چند منظوره است . از این تیربار با استفاده از دو پایه به عنوان تیربار سبک یا LMG استفاده می شود . به وسیله سه پایه در نقش یک تیربار متوسط و یا VEHICLE MOUNTED استفاده می شود . همچنین از این تیربار امروزه در هلیکوپتر ها ، نفربر ها و زره پوشها و خودروهای زرهی سبک و حتی در تانکها به عنوان تیربار COAXIAL یا تیربار هم محور با لوله اصلی تانک استفاده می شود . شکل کلی این تیربار از تیربار قدیمی و افسانه ای BROWNING M 1918 BAR اقتباس شده است . از نظر شکل ظاهری این تیربار امروزه زیباترین تیربار متوسط حال حاضر جهان به شمار می رود . امروزه دهها کشور از این تیربار به عنوان تیربار اصلی ارتش استفاده می کنند مثل بلژیک ، کانادا ، استرالیا و آمریکا . امروزه این تیربار به عنوان پرکاربرد ترین تیربار چند منظوره جهان شناخته شده است . کار طراحی و تولید این تیر بار از سال 1950 در بلژیک آغاز شد و از آن زمان تا کنون پروژه های به روز سازی زیادی بر روی این تیر بار انجام گرفته شده است .

تيربار چند منظوره AEK – 999

AEK-999 general-purpose machine gunتصویرمختصات فني تيربار چند منظوره AEK – 999

كاليبر : 62/7 ميليمتر
فشنگ مصرفي : 62/7 × 54R
وزن : 74/8 كيلو گرم
طول : 1188 ميليمتر
طول لوله : 605 ميليمتر
سرعت دهانه : 825 متر بر ثانيه
نرخ آتش : 650 تير در دقيقه
نرخ آتش كارآمد : 250 تير در دقيقه
برد هدفگيري : 1500 متر
ظرفيت قطار فشنگ : 100 و 200 تيري

معرفی و بررسی تیربار انفرادی LWMMG

تصویر
«ناپلئون بناپارت» در یکی از معروفترین سخنان خود می گوید پیروزی در نبرد برای طرفی است که توپخانه قوی تری در اختیار دارد. این سخن سردار معروف فرانسوی به خوبی نشان دهنده اهمیت تجهیزات در میدان جنگ است. برتری آتش برای واحدهای پیاده کوچه دخیل در نبردهای شهری، بیش از آنکه به واحدهای توپخانه سنگین وابسته باشد تحت تأثیر سلاحهای انفرادی اعضاء یگان مخصوص تیربارهای انفرادی قرار دارد. بر خلاف تفنگ های تهاجمی وطپانچه های کوچک که در دهد گذشته شاهد پیشرفت های چشمگیر بوده اند، تیربارهای سبک قابل حمل توسط نفر تا اندازه زیادی بدون تغییر باقی مانده اند و صرف نظر از برخی بروز رسانی های کوچک، محصولی که بتواند قواعد بازی در این زمینه را تغییر دهد پای در میدان نگذاشته است. البته این موضوع پس از 15 می 2012 و معرفی جنگ افزار جدید General Dynamics تا اندازه زیادی متحول شده و افق های جدیدی در این زمینه به وجود آمده است. تیربار سبک وزن کالیبر متوسط یا LWMMG تنها 10.9 کیلوگرم وزن دارد که کاملاً با تیربارهای سبک قابل مقایسه است، اما با برخورداری از برد مفید 1700 متر، محصول جدید جنرال داینامیکز می تواند به سادگی با تیربارهای سنگین کالیبر 50 به رقابت بپردازد و همین موضوع آن را تبدیل به طرحی متحول در زمینه تیربارهای قابل حمل توسط نفر می کند. LWMMG نه تنها از نسبت قدرت به وزن فوق العاده ای برخوردار است بلکه از لحاظ دقت، کارایی عملیاتی و اطمینان نیز در جایگاه مناسبی نسبت به رقبای خود قرار می گیرد. لگد حاصل از شلیک آن کاملاً قابل کنترل است و به دلیل بهره گیری از نوار فشنگ برای تغذیه، امکان تهیه آتش پشتیبانی پرقدرت به وسیله آن وجود دارد.

دوش‌پرتاب ضدهوایی 9K333 Verba

9K333 Verba

تصویر


جدیدترین سلاح دوش پرتاب ضد هوایی فدراسیون روسیه با کد 9K333 Verba تحویل نیروهای نظامی این کشور شد . این سلاح تست های خود را در سال 2011 با موفقیت پشت سر گذراند تا در اواخر همان سال قرارداد تولید انبوه این سلاح منعقد شود . استفاده کنندگان اصلی این سلاح یگان  Ivanovo VDV (نیروهای هوابرد روسیه) می باشد .
Verba را از جهات مختلف می توان یک سلاح پیشرفته دانست . علاوه بر عملکرد بهینه موتور و سرجنگی یک و نیم کیلوگرمی آن ، برد این سلاح نیز افزایش پیدا کرده است . برد این دوشپرتاب 500 تا 6500 متر است و می تواند اهداف خود را که با سرعت 500 متر بر ثانیه (1800 کیلومتر بر ساعت) و تا  ارتفاع 4.5 کیلومتری پرواز می کنند را مورد هدف قرار دهد . البته بهینه سازی اصلی این دوشپرتاب در جستجوگر سرجنگی و سیستم کنترل آتش آن صورت پذیرفته است . جستجوگر این دوشپرتاب مدل ارتقا یافته موشک های Igla-S می باشد . این جستجوگر قابلیت فیلتر کردن تداخل ها را دارا می باشد که باعث افزایش دقت و مقاوم بودن در برابر اقدامات متقابل اهداف خود می باشد . بر خلاف جستجوگر موشک ایگلا که از دو حسگر مادون قرمز بهره می برد ، جستجوگر Verba از سه حسگر مادون قرمز استفاده می کند که فریب این سیستم را توسط دیکوی های هواگردهای هدف را مشکل می سازد .
پرتابگر های این سامانه به یک سیستم کنترل آتش خودکار متصل هستند که اهداف خطرآفرین را قبل از رسیدن به برد درگیری شناسایی می کند و دستورات لازم را به خدمه هایی که در بهترین موقعیت درگیری قرار دارند ، برای درگیر شدن با هدف ارسال می کند . سازندگان این دوشپرتاب ادعا کرده اند که این سامانه باعث کاهش زمان درگیری به یک دهم زمان پیشین (3 تا 5 دقیقه) می شود . همچنین سرهنگ آندری – فرمانده هنگ دفاع هوایی لشکر 98 VDV - نظر خود را نسبت به این سامانه اینطوری بیان کرد : "استفاده از سامانه های خودکار باعث کاهش خطاهای انسانی نظیر شلیک به هواگردهای خودی می شود."
تنها نقطه ابهام این سلاح ، یگان هایی است که قرار است از این دوشپرتاب بهره بگیرند. زیرا برای تجهیز کامل یک یگان به دو سال زمان نیاز خواهد بود و تا آن زمان مشخص نیست که چه بخش های دیگری نیز به این دوشپرتاب مجهز خواهند شد .

تصویر


مترجم: حامد فاتحی

Military.ir , All rights reserved

موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
نارنجک انداز اتوماتیک 40 میلیمتری نصیر ساخت ایران
http://up.p30room.ir/uploads/138868501211381.jpg
نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)سلاح نارنجک انداز 40 میلیمتری نصیر سلاحی سبک با قدرت مانور بالا است که همه مراحل طراحی، ساخت و تولید انبوه آن به دست متخصصان وزارت دفاع انجام شده است.

افزایش قدرت مانور نیروهای مسلح با اجرای آتش بالا، قابلیت تنظیم سلاح در وضعیت تک تیر و رگبار و هدفگیری دقیق توسط دوربین و شلیک 300 گلوله در دقیقه را از محاسن منحصر به فرد این سلاح می توان ،ساخت این سلاح توسط متخصصان کشورمان در هر قبضه 12هزار دلار صرفه جویی ارزی دنبال داشته است.

http://up.p30room.ir/uploads/138868501243292.jpg
نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)


http://up.p30room.ir/uploads/138868564625591.jpg
دوربین نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)این سلاح قابلیت نصب بر روی انواع خودرو، بالگرد و شناور را دارد، همچنین در جنگهای نامتقارن نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این سلاح همه نیازمندیهای نیروهای مسلح در حوزههای دریایی، زمینی و هوانیروز را در این زمینه برطرف میکند.

مجتمع صنعتی فجر شیراز پیش از این با ساخت انواع راکتانداز 107 میلیمتری زمینی، دریایی، کماندویی، خودرویی و کششی و سلاحهای ضدتانک 106 میلیمتری RPG-7 و سلاح SPG9 نقش ارزندهای در افزایش قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایرن ایفا کرده است.مشخصات :

کالیبر : 40 م م

برد موثر : 1500 متر

برد نهایی : 2200 متر

نرخ آتش : 250r/m الی 300

وزن سلاح : 35 کیلو گرم

تعداد ترکش : 300 عدد

شعاع مرگ : 7 متر

موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
ساخت ابرسلاح جدید با تقلید از فناوری هدفگیری جت‌ها
به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ابرسلاح جدید شرکت TrackingPoint از فناوری قفل کردن بر روی هدف جت‌ها برای تبدیل هرگونه سلاح به یک تک تیرانداز فوق دقیق با قابلیت شلیک به هدف از فاصله حدود سه متری تقلید می‌کند.

موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
negev آتش بار سنگین ساخت اسرائیل

IDF (مترجم:سازمان دفاعی اسرائیل یا ISRAEL DEFENSE FORCES ) اواخر دهه 80 میلادی درخواست توسعه سلاح 5.56 میلیمتری را داده که هم قابل اعتماد باشد و هم سبک.در آن زمان و قبل این درخواست ،سلاح FN MAG  با مهمات 7.62 م م بیش از حد برای سربازان پیاده نظام اسرائیل سنگین بود.نمونه ی اولینه این سلاح توسط سازمان دفاع اسرائیل در سال 96 مورد ازمایش قرار گرفت.نتیجه اولیه آن شامیل حساسیت بالای سلاح نسبت به شن،گرد و غبار  و ماسه و مشکلاتی مربوط به تغذیه مهمات توسط سلاح بود.در سال 96 IMI (مترجم:ISRAEL MILITARY INDUSTRIES ) شروع به تحویل اسلحه نگو (NEGEV) به تعداد محدود به ارتش اسرائیل کرد که البته تا 2002 این روند ادامه داشت.

Negev machine gun, in standard configuration and with 200-round belt container clipped to the magazine housing.

سلاح نگو در مدل استاندارد یا لوله بلند با خشاب 200 گلوله

آرپی جی29؛تیری جدید در کمان ارتش ایران
شکل کلی این اسلحه، یک استوانه تو خالی بوده و ترکیبی مانند راکت اندازه های بازوکا را به یاد می آورد. عمل گلوله گذاری در آن از انتهای سلاح انجام شده و کالیبر(قطر داخلی لوله یا قطر خارجی پرتابه) آن 105 میلیمتر بوده و در منابع خارجی دو نوع گلوله دو مرحله ای و ترموباریک برای آن ذکر شده است.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، مقابله با ادوات زرهی که در نبردهای نظامی نقش انکار ناپذیری را بر عهده دارند از جمله دغدغه های مهم هر نیروی نظامی در دنیا است. نیروهای پیاده به عنوان کسانی که ادوات زرهی بیشترین آسیب را به آنها می رسانند خیلی زود به فکر چاره ای مؤثر برای مقابله با این ادوات افتاند.http://world.guns.ru/userfiles/images/grenade/gl04/rpg-29.jpg
RPG-29
موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین، موشک ضد زره
آر پی جی 18
http://www.army-guide.com/images/rpg18_2.jpg

راکت اندازی دیگر از خانواده ارپی جی ساخت روسیه قابل حمل وبه کارگیری توسط یک نفر با توانایی باز وبسته شدن(هنگام شلیک از ته سلاح به صورت کشویی باز می شود)

 کالیبر      ۶۴میلیمتر

طول       ۷۰۵م م بسته  /۱۰۵۰ م م باز

طول موشک      ۵/۳۷سانتیمتر

وزن         ۷/۲کیلوگرم

وزن موشک      ۴/۱کیلوگرم

برد موثر        ۲۰۰متر

برد نهایی        ۹۰۰متر

سرعت      ۱۱۵متر برثانیه

وزن سرجنگی       حدود۵۰۰گرم

ساخت        روسیه

موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
نارنجک انداز ساخت افریقای جنوبی « Denel PAW-20 Neopup»

مشخصات
کالیبر: 20 میلی متر
نوع نارنجک ها: 20x42 میلی متر
وزن کل(با خشاب خالی) : 5/9 کیلوگرم
طول سلاح: 845 میلی متر
سرعت دهانه سلاح: 300 متر بر ثانیه
ظرفیت خشاب: 7 گلوله بر علیه اهداف تکی
برد مفید سلاح: 300-400 متر و قابل افزایش تا 1000 متر

Denel PAW-20 Neopup به عنوان سلاح تهاجمی شخصی یک نارنجک انداز باقابلیت خود بارگذاری است که در افریقای جنوبی مراحل ارتقا خود را طی کرده است.این سلاح برای اولین بار در سال 2006 ارائه شد. نارنجک انداز PAW-20 یک سلاح پشتیبانی اتش استاندارد برای سربازان پیاده در میدان نبرد طراحی شده مراحل رشد خود را در شرکتهای افریقایی پیموده است.در حال حاظر دست کم دو نوع نارنجک برای PAW-20 طراحی شده که این سلاح را مبدل به سلاحی ایده ال برای طرفداران نارنجک اندازها کرده است.این دو نوع نارنجک گلوله هایی اتش زا با قدرت انفجاری بسیار بالا هستند. در اینده ی نزدیک این امید وجود دارد که گلوگله های غیر کشنده و با قابلیت مرگ اوری کمتر برای پلیس و نیروهای ویژه شهری طراحی شود که بتوان در مناطق غیر نظامی و توسط مجریان قانون از آنها استفاده کرد.

نارنجک ها در دهانه سلاح دارای سرعتی بالغ بر 300 متر بر ثانیه میباشند که از جهاتی ان را متفاوت با سلاح های دیگر میکند. نارنجک انداز Denel PAW-20 بردی بالغ بر سیصد الی چهارصد متر (بسته به نوع شرایط) بر علیه اهداف تکی دارد(به عنوان پشتیبانی خیلی نزدیک) و اگر هدف حجمی بزرگتر مانند گروهی از سربازان باشد برد مفید آن به یکهزار متر نیز خواهد رسید.قدرت گلوله های این سلاح به حدی است که به راحتی میتواند ازانواع پوشش های مورد استفاده سربازان پیاده و خودرو های سبک وحتی از پوسته هواپیماها نیز عبور کند. و قابلیت انهدام انها را در صورت اصابت دارد.
لانچر PAW-20 طراحی غیر معمولی وخلاقانه ای دارد.این طراحی غیر معمول را نیز میتوان در نحوه قرار گرفتن صحیح اسلحه در دستان صاحب اسلحه مشاهده کرد که بالاتر از سطح کتف قرار میگیرد و اینکه ماشه سلاح در سمت راست سلاح واقع شده است که به هیچ وجه امری رایج در میان سلاح های امروزی نیست. در مورد این سلاح نگرانیهایی نیز وجود دارد که برای مثال میتوان گفت که محل تخلیه پوکه های گلوله بیش از حد معمول به صورت سرباز نزدیک است که میتواند امری خطر افرین باشد. تصور کنید در میان بحبحه ی نبرد گلوله های داغ استفاده شده که با سرعت سرسام اوری از سلاح بیرون میایند به صورتتان برخورد کند. این باعث مصدومیت خیلی طنز امیزی میشود که در میادین شاید جنگ اخرین چیزی باشد که به ان فکر میکنید.

PAW-20
برای اعمال اتش از خشابهایی با ظرفیت 7 گلوله بهره میبرد که فقط به منظور اینکار طراحی شده اند.این سلاح از ریل هایی واقع بر بالای قسمت ماشه بهره میبرد که این امکان را به سلاح میدهد که از لیزر ها وچراغ های مختلف هدفگیری بهره ببرد.این لیزر ها به صورت کاملا استاندارد و دقیقا موازی با چشم هستند که امکان هرچه بهتر شلیک کردن را بخصوص در شب ویا در موقعیت هایی که سرباز مجبور به نشانه روی هدف در نقاط تاریک باشد به خوبی فراهم میکنند.

موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین
معرفی نارنجک انداز اتوماتیک XM 307 و تیربار کالیبر سنگین XM312

در سال 1980 ارتش آمریکا برای نیروهای زمینی خود طی طرحی به نام (( توسعه سلاح هدف )) شروع به تحقیقات و سرمایه گذاری بر روی اسلحه های جدیدی کرد. پیمانکار این طرح نیز مجموعه GDATP انتخاب شد.


بقیه در ادامه مطلب>>>>

موضوعات مرتبط: سلاح نیمه سنگین